asnubanner

افزایش شفافیت در بازار سرمایه با دو اطلاعیه اخیر سازمان بورس

سیدهادی موسوی گفت: سازمان بورس طی سالیان متمادی نحوه افشای اطلاعات گزارش تفسیر هیات مدیره و گزارش فعالیت هیات مدیره را بررسی و بازنگری کرد و اخیرا تبدیل شد. از نمونه های جدیدی از این گزارش ها آگاه است. به ناشران

سیدهادی موسوی مدیرعامل شرکت سبد قرمز در گفت و گو با سنا با اشاره به دو اعلامیه اخیر سازمان بورس گفت: سازمان بورس طی سال های گذشته نحوه افشای اطلاعات را بررسی و بازنگری کرده است. اطلاعات در تفسیر گزارش هیات مدیره و گزارش فعالیت هیات مدیره و اخیرا نمونه هایی از گزارش های جدید به موسسه انتشارات تحویل داده شده است.

وی افزود: مهمترین مواردی که در ویرایش جدید این دو گزارش درج شده و مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته است، توجه بیشتر به اهمیت دستورالعمل حاکمیت شرکتی و توجه ویژه به مبادلات بین شرکت ها و دولت و تأثیر و پیامدهای قیمت گذاری اجباری را روشن کنید. به نظر می رسد که نحوه تعامل دولت با صنعت ریسک های قابل توجهی را برای بازار سرمایه ایجاد کرده است و تنظیم کننده ها به دنبال ایفای نقش بیشتر در تصمیم گیری های آتی با شفافیت بیشتر اطلاعات ناشران بوده اند. به نظر می رسد تجدید ارزیابی اجباری دارایی ها نیز با هدف شفاف سازی عملکرد واقعی شرکت ها برای شکستن زنجیره تصمیمات بحث برانگیز دولت باشد.

موسوی در ادامه گفت: در حال حاضر بازار سرمایه در حال گذر از تحولات مهم بسیاری است. پیش از این، عرضه خودرو توسط شرکت‌های بزرگ خودروسازی در بورس این امید را ایجاد می‌کرد که خودروسازان بتوانند با فروش محصولات خود با قیمت مناسب‌تر از ضرر و زیان جلوگیری کرده و سود کسب کنند. اما نه تنها عرضه در بورس کالا لغو شد و شورای رقابت بر قیمت آن تاکید کرد. همچنین تاثیر قیمت گذاری اجباری بر صورت های مالی خودروسازان مشخص نیست. نمونه دیگری از این دست در صنعت پالایش نفت رخ داد و اخیرا یکی از پالایشگاه ها از تعدیل مثبت سود مربوط به سود و کارمزد تبدیل ارز برای صادرات فرآورده های نفتی خبر داد و بلافاصله اعلام کرد که تعدیل مثبت لغو شده است و در همچنین این شرکت در اختیار شرکت ملی قرار گرفت. بهبود و توزیع بدهی و سود خالص کمتر از شاخص قبلی خواهد بود. برخی از این روابط منفی دولت و بنگاه ها باعث شده تا رئیس سازمان بورس درخواست مداخله دادستان کل کشور را داشته باشد. اعلام نرخ خوراک 7000 تومانی گاز خوراک پتروشیمی ها تصمیمی بحث برانگیز است که باعث شده پتروشیمی ها بیشتر از همه کشورهای منطقه و حتی آمریکا برای خوراک پرداخت کنند. وضع عوارض و مالیات بر صادرات مواد اولیه و مواد اولیه یکی از این تصمیمات بود.

مدیر کل صبادگارون راد افزود: همه این اتفاقات تخلف از اموال سهامداران خرد است. همه این شرایط باعث شده است که مقامات ناظر به درستی از انتشارات مطالبه کنند تا مطالبات و بدهی های خود را به دولت افشا کند و تأثیر تصمیمات دولت مانند قیمت گذاری اجباری را حداقل برای سهامداران افشا کند. شاید روزی این شفافیت اطلاعات تصمیمات اشتباه را اصلاح کند.

موسوی با تاکید بر اهمیت اجرای بخشنامه حاکمیت شرکتی گفت: حتی تاکید بر بخشنامه حاکمیت شرکتی به افزایش شفافیت ارتباطی ندارد و اجرای صحیح بخشنامه جدید حاکمیت شرکتی به نفع سهامداران خواهد بود. به نظر می رسد سیاست گذاران باید دیدگاه خود را نسبت به صنایع تغییر دهند و بستر توسعه و بهبود تولید را به گونه ای فراهم کنند که شرکت ها بتوانند درآمد واقعی خود را افزایش دهند. به عبارت دیگر دولت باید برای افزایش پای اقتصادی تلاش کند. سرمایه گذاری در فضای امن و مبتنی بر اعتماد صورت می گیرد و امیدواریم با توجه به افزایش شفافیت در بازار سرمایه، ریسک های این بازار کاهش یابد و سیاستمداران منافع همه ذینفعان را در نظر بگیرند. بازار سرمایه، از جمله سهامداران و صندوق های بازنشستگی، هنگام تصمیم گیری.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما